Ana Sayfa Teknoloji Otomobil Tesla Model S için hırsızlara birkaç saniye yeterli!

Instagram

Tesla Model S için hırsızlara birkaç saniye yeterli!

Güvenlik araştırmacıları geçen yıl Tesla Model S anahtarını hırsızlıkların birkaç saniye içerisinde klonlayabilmesini sağlayan bir açık bulmuştu. Bunun üzerine harekete geçen Pektron, 40-bit şifrelemeden 80-bit şifrelemeye geçiş yaptı.

Belçika’da bulunan Leuven Katolik Üniversitesi’nden Lennert Wouters yeni anahtarın şifrelerinin kablosuz olarak kırılmasının mümkün olduğunu açıkladı. Görüşüne göre güvenlik açığı bilgisayar korsanlarının iki adet 40 bit şifrelemeyi çözerek, 80 bit şifreleme ile korunan anahtarı klonlamaya izin veriyor.

Tesla Model S için son güncelleme açığı kapatıyor

Anahtarı klonlamak için birkaç saniyeye ihtiyaç duyuluyor. Tabi, birinci yönteme kıyasla anahtarın çok daha kısa mesafede olması gerekiyor. İşin sevindirici tarafı ise Tesla’nın bu konuda çoktan harekete geçmiş olması.

Yeni anahtarın güvenli hale getirilmesi için herhangi bir donanımsal değişikliğe ihtiyaç duyulmuyor. Otomobil üreticisinin yayınlamış olduğu güncellemeyi araçlara yüklemek, bu güvenlik açığından korunmak için yeterli.

Geçen aydan bu yana üretilen Model S’ler ise güvenlik açığından etkilenmiyor, zira fabrikadan güncel yazılım ile çıkıyor. Tesla’nın sorunu bu kadar hızlı çözmesi büyük beğeni kazanırken, piyasadaki birçok otomobilin anahtarının benzer şekilde kopyalanabiliyor olması araçların savunmasız olduğunu gösteriyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tesla-model-s-icin-hirsizlara-birkac-saniye-yeterli  Yazar: Mehmet Ali Ertunç

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler