Ana Sayfa Haber Kültür-Sanat Sanal ünlüler milyonlarca izleyiciyi büyülüyor

Instagram

Sanal ünlüler milyonlarca izleyiciyi büyülüyor

Bilgisayar tarafından yaratılan sanal bir karakter olan 19 yaşındaki Amy, Çin’de yayınlanan The Voice benzeri bir ses yarışmasında milyonlarca kişi tarafından hayranlıkla izleniyor. AFP’nin haberine göre tıpkı Amy 31 diğer aday da gibi söz konusu müzik yarışmasına özel renkler ve dijital teknolojiler ile katılıyor. Adaylar üç jüri tarafından değerlendiriyorlar. Bu yıl yayınlanan Dimension Nova adlı programın her bölümü milyonlarca izleyicinin ilgisini çekiyor.

İlk olarak Japonya’da ortaya çıkan, ardından da Asya ülkelerinde fenomen hale gelen yarışmadaki bir şarkıcı geniş tanıtım kampanyasının da etkisiyle ilginin odak noktası oldu.

Dimension Nova’nın yapımcıları yarışmanın sanal adayların katıldığı ilk yetenek programı olduğunu belirtiyorlar. Amy’nin takipçilerinden 28 yaşındaki Liu Jun şunları söyledi:

“Yarışmacıların gerçek hayatları hakkında bir şey bilmiyoruz. Bu da hayal gücümüzü özgür bırakıyor. Halkın idolü asla pes etmiyor ve daima kalplere kazınmıştır.”

Yüzlerce kişi gibi Liu da Amy’nin katıldığı yaklaşık on konsere ve diğer etkinliklere katıldı. Hediyelerin dağıltıldığı etkinliklerden birinde Amy ile geniş bir ekran aracılığıyla konuşmuş.

Japonya’da ortaya ve fenomene dönüşen sanal yıldızlar Çin’de konserler veriyor, medyada boy gösteriyor ve televizyon şovlarına katılıyorlar.

Dimension Nova’yı yayınlayan Çin yayın platformu iQiyi ‘ye göre programı 390 milyon kişi takip ediyor.

Programın yapımcısı Liu Jiachao “Bu yetenek yarışmasının amacı sanal yıldızları gerçek dünyaya mümkün olduğunca kanıtlamaktır” açıklamasında bulundu. Animatörler, karakterlerin bilgisayarlardaki dış görünüşünü 3 boyutlu olarak tasarlıyor ve gerçek oyuncular hareket teknolojisi ile onlara hayat veriyorlar. Oyuncular hareket ettiğinde sanal karakterler de aynı figürleri ekranda yapıyorlar. Amy karakterinin yaratcısı Beijing Mizhi Tech’in müdürü Liu Yong, sanal yıldızlar hakkında “Her yıldızın gerçek bir ruhu var. Kendi kişiliklerinin ve özelliklerinin tadını çıkarıyorlar” dedi.

Pekinli şirket NeoZeji tarafından yapılan bir araştırmaya göre Amy iki yıl içinde Çin’de faaliyetleri 1,5 milyar yuan (19 milyon euro) olduğu tahmin edilen gelişen bir sektörü temsil ediyor.

Çin’in en ünlü dijital karakterlerini tasarlayan Shanghai Henian Technology’nin genel müdürü Cao Bo “Bu sektöre girmek için büyük bir nakit, teknolojik yetenek ve azim gerekli” dedi.

Ancak söz konusu yıldızlar hatalara karşı hazırlıklı değiller. Dimension Nova’nın bir bölümünde ekranda Amy’nin sadece şapkası gözüktü. Diğer karakterler teknik aksaklıklar nedeniyle performans sırasında dağıldı. Ancak yapımcılar projelerine halen bağlı.Yapımcı Liu Jiachao, “Yeni olan her şey hakkında tartışmalar yaşanması kaçınılmazdır” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:aawsat.com

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler