Ana Sayfa Haber Dünya Putin ve Abbas, Filistin barış sürecini görüştü

Instagram

Putin ve Abbas, Filistin barış sürecini görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistinli mevkidaşı Mahmud Abbas ile “Ortadoğu’da çözüm sürecini ilerletmek için çeşitli alanlarda ikili iş birliği meselelerine” odaklanan çok sayıda telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre iki lider, barış sürecini ilerletmenin önemi üzerinde durarak, Ortadoğu’daki çözüm konularını ele aldı. Ayrıca Putin, Rusya’nın ‘Filistin- İsrail çatışmasına adil ve kalıcı bir çözüm bulmaya yönelik çabalarını sürdürmeye hazır olduğunu’ belirtti. Açıklamada, Rusya’nın yanı sıra ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’i (BM) de içeren ‘uluslararası dörtlünün’ faaliyetlerini canlandırmaya hazır olduğu da kaydedildi.

Putin’in ifadeleri, son aylarda Rusya’nın ‘çözüm meselesini yeniden canlandırma ve uluslararası dörtlünün Filistinliler ile İsrailliler arasında müzakereleri başlatmak için arabulucu rolünü yeniden tesis etme’ yönündeki artan çağrıları çerçevesinde gelişti. Moskova, bu konuda son zamanlarda aktif faaliyetler yürütürken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da birkaç gün önce, “Bölgede başlatılan normalleşme süreci, eski çelişkileri ortadan kaldırması ve yasal yöntemlere dayalı medeni iletişim kanalları açması nedeniyle olumlu unsurlara sahip” dedi. Ancak Lavrov, Filistin sorununa bir çözüm bulma ihtiyacının, bu sürecin gölgesinde kalmaması gerektiğini vurguladı.

Lavrov, meselenin, ‘İsrail devletiyle barış ve güvenlik içinde bir arada yaşayan bir Filistin devletinin kurulmasını da içeren mevcut BM kararları temelinde’ çözülmesi gerektiğini belirtti. Uluslararası toplumun, Filistin ve İsrail arasındaki doğrudan müzakerelerin yeniden başlamasına yardımcı olması gerektiğini de söyleyen Rus Bakan, ülkesinin, uluslararası arabulucular dörtlüsünün çalışmalarını, Arap Birliği’ni de dahil ederek genişletip yeniden başlatmayı önerdiğine dikkati çekti.

Moskova, yakın zamanda kendisini ziyaret eden Arap heyetlerle yapılan görüşmeler çerçevesinde Filistin tarafıyla temasları sırasında da birkaç defa ‘Filistinliler ve İsrailliler arasında doğrudan müzakereleri ilerletmek için bir mekanizma vizyonunun’ varlığına dikkati çekti. Rusya, başkent Moskova’da görüşmeler yapmak üzere iki tarafı da davet etme isteğini dile getirdi. Aynı şekilde Rus diplomatların Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamaya göre Moskova, Filistin tarafına ‘uzlaşı sürecini hızlandırma’ tavsiyesinde bulunurken, Filistin’in yeniden düzenlenmesinin, bölgesel ve uluslararası tarafların çözüm sürecini ilerletmek için ciddi çabalarının ön şartı olduğunu vurguladı. Diplomatlar ayrıca, Rusya’nın endişelerine de değinirken, ‘Filistin tarafı bizim yanımıza geliyor, sonra Dörtlü Komite’nin ve çalışmalarının canlandırılmasını talep etmek için de Avrupa’ya yöneliyor. Uluslararası bir barış konferansının düzenlenmesi çağrısı yapıyor. Bu noktada Filistin ve Arap tarafları, uluslararası düzeydeki Filistin dostlarının, onu uluslararası forumlara itmek ve geliştirmek için etkili bir hamle başlatmalıdır” dedi.

Öte yandan koronavirüs ile mücadele meselesi de Putin ve Abbas arasındaki görüşmelerin gündemindeydi. Kremlin, Filistin’de Rusya’nın ‘Sputnik V’ aşısının kullanımı da dahil olmak üzere ‘salgınla mücadelede işbirliği noktalarına özel önem verilerek, çeşitli alanlarda ikili iş birliği meselelerinin mevcut olduğunu’ dile getirdi.

Filistin’in Moskova Büyükelçisi Abdulhafız Nevfel, daha önce ülkesinin, Rusya ile Rus aşısını kullanma olasılığını görüştüğünü açıklamıştı. “Bu alanda iş birliği için birçok mekanizma var” diyen Nevfel, ilk aşamada aşı vererek en az gelişmiş ülkeleri destekleme programını aktif hale getirecek, ikinci aşamada bu ülkeler tarafından aşı satın alınacak ve son olarak bu ülkelerin kendi topraklarında aşı üretimine geçişlerini destekleyecek bir mekanizma bulmak için Rus tarafıyla görüşmelerde bulunulduğunu ortaya koydu.

Büyükelçi, iki tarafın, Rusya’nın Filistin’e sağlayabileceği aşı dozlarının miktarını ve fiyatını incelediklerini belirtti. Mevcut görüşmelerin, Filistin topraklarında veya Ürdün’de daha sonraki bir aşamada ortak aşı üretimine başlama olasılığına değindiği de belirtildi.

Kaynak:aawsat.com

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler