Ana Sayfa Haber Dünya NATO’nun Irak’taki personel sayısı 500'den 4 bine çıkacak

Instagram

NATO’nun Irak’taki personel sayısı 500’den 4 bine çıkacak

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ülkelerinin Irak’taki eğitim görevlerinde konuşlandıracağı kişi sayısını 500’den 4 bine çıkaracağını duyurdu.

Irak Güvenlik Güçleri eğitim faaliyetlerini genişletme ve bu güçleri Bağdat dışına yayma çevresinde şekillenen fikrin DEAŞ’ın yeniden canlanmasını önlemeyi hedeflediğini söyleyen Stoltenberg, NATO savunma bakanları ile gerçekleştirilen görüşmelerin ardından gazetecilere verdiği demeçte “Bu misyon Irak hükümeti talebi üzerine Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne tam saygı çerçevesinde geldi” dedi.

Afganistan bilmecesi

Ancak NATO, Afganistan’daki silahlı kuvvetleri hakkında nihai bir karara ulaşamadı. Stoltenberg, son tarih yaklaşırken üyelerin ise bu konudaki görüşmelerine Mayıs ayından önce devam edeceklerini açıkladı. Dün Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ABD’nin Afganistan stratejisini gözden geçirmekten bahseden ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ülkesinin Afganistan’daki barış sürecine verdiği desteği yineledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price’ın dün yaptığı açıklamaya göre, Bakan Blinken, ABD’nin ‘adil ve kalıcı bir siyasi çözüm ile kalıcı ve kapsamlı bir ateşkesin’ dahil olacağı bir barış sürecine bağlı olduğunu söyledi. Şubat 2020’de ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmanın şartlarına bakıldığında, katılımcı ülkelerin Afganistan’daki ekiplerinin 1 Mayıs’ta ülkeyi terk etmiş olmaları gerekiyor. Dün yaptığı açıklamada, NATO savunma bakanlarının bu konuda henüz bir karara varmadığını bildiren NATO Genel Sekreteri ise “1 Mayıs’ın yaklaşmasıyla birlikte, NATO müttefikleri önümüzdeki haftalarda yakın istişare ve koordinasyon sağlamaya devam edecek” dedi.

Radikal Taliban grubunu iyi niyetle müzakere etme, şiddet düzeyini azaltma ve El Kaide gibi uluslararası terör örgütleri ile iş birliğini sona erdirme yükümlülüğünü yerine getirmeye çağıran Stoltenberg, Taliban’ın anlaşmada öngörülen yükümlülüklerine uymadığını vurguladı. Ancak son tarihin iptali, geri çekilme gerçekleşmediği taktirde intikam almakla tehdit eden Taliban ile karşı karşıya kalınacağı uyarısı veriyor. Yeni ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump’ın izlediği siyasi yolu gözden geçirdiği için, Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıda resmi bir kararın çıkması beklenmiyordu.

Nitekim Trump yönetimi altında ABD ile Taliban, hareketin şiddetten vazgeçtiği ve hükümet ile barış görüşmelerine girdiği taktirde Nisan ayı sonuna kadar tüm NATO kuvvetlerinin kademeli olarak ülkeden çekilmesini öngören bir anlaşma imzalamıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de mensubu olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) önde gelen politikacılarından Roderich Kiesewetter ise, silahlı insansız hava aracı kullanımının Alman ordusunun Afganistan’daki görevini sürdürmesi için gerekli olduğunu belirtti. Dün Batı Alman Radyo Televizyon Kurumu’na (WDR) konuşan Kiesewetter, “Afganistan misyonuna silahlı insansız hava araçları olmadan devam etmenin bir faydası olmayacaktır. Zirâ öz koruma için pek fazla güç toplayamayacağız” ifadelerine başvurdu. Kiesewetter, askerler ve NATO ortaklarının bu ülkede ‘zor şartlar altındaki’ çalışmalarına ancak bu şekilde devam etmeye hazır olacağını ifade etti.

NATO kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilmesini tehlikeli olarak gördüğünü ifade eden Kiesewetter, oradaki sivil toplumun yeteri kadar güçlü olduğuna dair şüphelerini dile getirdi. Roderich Kiesewetter  aynı zamanda “Uluslararası toplum vaktinden erken ayrılırsa, kadınlar yeniden acı çekecek; altyapı yeniden tahrip olacak” dedi. Ancak şuanda görünen o ki, söz konusu tarihin ardından binlerce asker Afganistan’da kalacak.

Kaynak:aawsat.com

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler