Ana Sayfa Haber Spor Munch’ın Tablosu Çığlık’taki Gizli Mesaj Deşifre Edildi Haberi

Instagram

Munch’ın Tablosu Çığlık’taki Gizli Mesaj Deşifre Edildi Haberi

Dünyanın en ünlü tablolarından Edvard Munch imzalı Çığlık tablosu, uzun yıllardır sanat camiasında tartışmalara yol açıyordu. Tablonun sol üst köşesinde minik harflerle yazılmış bir cümlenin bugüne kadar Edvard Munch tarafından mı yoksa sanat eserine zarar vermek isteyen bir vandalist tarafından mı yazıldığıbir türlü çözülemiyordu.

Tablo üzerinde tekrar incelemeler yapıldı ve Norveç Ulusal Müzesi, yazının Edvard Munch tarafından yazıldığını doğruladı ve ünlü ressamın psikolojik rahatsızlık çektiği dönemlerde tablosuna böyle bir ekleme yapmak istemiş olabileceğini açıkladı.

Munch, tablonun beğenilmediğini düşündüğü için böyle bir not bıraktı

Munch'ın Tablosu Çığlık'taki Gizli Mesaj Deşifre Edildi Haberi

Bahsi geçen cümlede şu ifadeler yer alıyordu; “Sadece bir deli tarafından çizilebilir.” Tabloyla birlikte bu yazı da uzun zamandır inceleniyordu ve sanat camiası bu konu hakkında ikiye ayrılmıştı. İlk görüş, hayatı mental rahatsızlıklarla geçen Edvard Munch’ın tabloyu sergilediği ilk dönemlerde öfkelendiği ve tabloya böyle bir ek yaptığı doğrultusundaydı.

Munch'ın Tablosu Çığlık'taki Gizli Mesaj Deşifre Edildi Haberi

İkinci görüşte ise Çığlık tablosundaki bu yazının, tablonun 1990’lı yıllarda kaybolduğu dönemlerde bir vandalist tarafından eklendiği iddia ediliyordu. Sahip olunan teknolojiler, yazının spesifik olarak hangi tarihte yazıldığının ortaya çıkmasını olanak sağlamıyordu ancak Norveç Ulusal Müzesi, tamamen yeni ve kızılötesi ışınların dahil edildiği bir teknolojiyi kullanarak tablo üzerinde yeni bir inceleme başlattı.

Müze, tablonun Edvard Munch tarafından yazıldığını doğrularken, ünlü ressamın tabloyu tanıtmasının hemen ardından tablonun beğenilmediğini düşündüğünü , bu…

Kaynak: Webtekno

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler