Ana Sayfa Haber Dünya Mısır'da Eski Başbakan Şefik'in yolsuzluk davası yarın başlıyor

Instagram

Mısır’da Eski Başbakan Şefik’in yolsuzluk davası yarın başlıyor

Kahire ceza mahkemesi dün, Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in Sivil Havacılık Bakanı ve son Başbakanı Ahmed Şefik’in aralarında bulunduğu sanıkların davasını yarına (Çarşamba) erteledi.  Söz konusu dava, “havacılıkta yolsuzluk” adıyla bilinen, Şefik’in 2011 Mısır devrimi öncesi Sivil Havacılık Bakanı olarak görev yaptığı dönemi kapsıyor.

Kahire Ceza Mahkemesi 2013’te Şefik ve diğer sanıklar hakkında beraat kararı vermişti. Ancak Mısır Cumhuriyet Savcılığı, beraat kararına itiraz ederek temyize götürmüş, savcılığın itirazını kabul eden Yargıtay (ülkedeki en yüksek yargı organı) ise yeniden yargılama kararı almıştı.

2012 yılında başlayan davada sanıklara “kamu malının israf edilmesi ve zimmete geçirilmesinin kolaylaştırılması” suçu yöneltiliyor. Davaya ilişkin soruşturmalar, sanıkların kamu çalışanı olmaları sıfatıyla Havalimanları ve Hava Seyrüsefer Holding Şirketi ve EgyptAir Holding Şirketi’nin fonlarına kasten zarar verme suçlarına yönelik yürütülmüştü.

Soruşturma, aralarında Şefik’in de yer aldığı üç sanığın sivil havacılık sektöründe mali yolsuzluk yaptıkları suçlamasıyla ceza mahkemesine sevk edilmesine karar vermeleri üzerine Mısır yargı makamları 2012 yılında davaya bakmaya başlamıştı.

Şefik, 23-24 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin en çok oy alan adayları arasındaydı. Ancak seçimler öncesinde çıkarılan bir düzenleme nedeniyle cumhurbaşkanlığı yarışına katılamıyordu. Zira seçim komisyonu, eski rejimde üst düzey görev yapmış kişilerin seçimlerde aday olmasına yasak getirmişti. Ancak komisyonun Şefik ile ilgili kararı son dakikada değişti. Şefik’in, 2012 yılında gerçekleştirilen Mısır Cumuhurbaşkanlığı seçimlerini ikinci turda kaybetmesi ve Mısır makamları tarafından “terörist” olarak kabul edilen “ihvan” örgütüne mensup Muhammed Mursi’nin kazanması dikkat çekmektedir. Seçimleri kaybetmesinin ardından Mısır’ı terk eden Şefik, 2018 Mısır seçimlerine aday olacağını ilan etmesinin ardından 2017 yılında Kahire’ye geri dönmüştü.

Kaynak:aawsat.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler