Ana Sayfa Haber Siyaset Mars’taki Görüntüler Nasıl Çekiliyor ve Bize Gönderiliyor? Haberi

Instagram

Mars’taki Görüntüler Nasıl Çekiliyor ve Bize Gönderiliyor? Haberi

NASA, uzay tarihi için önemli bir görevi daha geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamlamıştı. ABD’nin uzay ajansı, Temmuz 2020’de fırlattığı Perseverance uzay aracını başarılı bir şekilde Mars yüzeyine indirmişti . Başarılı inişin ardından ilk görüntüler yayınlanmış, bugünse uzay aracının Mars’a iniş yaptığı ana ait video paylaşılmıştı.

NASA’nın paylaştığı videoda Perseverance uzay aracının üstündeki kameralardan çekilen görüntülere yer veriliyordu. Bununla birlikte Mars gezegeninden de ses duymayı başarmıştık. Peki NASA, bizden 470 milyon kilometre uzakta bulunan Mars’ta çekilen görüntüleri ve sesleri bize nasıl ulaştırdı?

Görüntüler nasıl çekildi?

Gördüğümüz görüntüler elbette Mars’tan gelen ilk görüntüler değildi. Fakat Perseverance tarafından çekilen görüntüler, 20 MP’lik kameraların kullanılmasıyla gezegeni ilk kez bu kadar net görmemize olanak sağlamıştı. Gördüğümüz görüntülerin arkasında 23 adet kamera bulunuyordu. Bu kameraların yedi tanesi yalnızca gezegene giriş, alçalış ve iniş aşamalarını kaydetmek için araca eklenmişti.

Uzay aracının üzerindeki kameralar sayesinde yukarıda da görebildiğimiz heyecan verici iniş görüntüleri karşımıza geldi. Yeni net görüntüler sayesinde NASA’nın bilim insanları, bir sonraki Mars görevinde kullanılacak uzay aracı için iniş aşamasına daha iyi hazırlık yapma imkânına sahip olacaklar.

360 derecelik fotoğraf nasıl oluşturuldu?

Mars'taki Görüntüler Nasıl Çekiliyor ve Bize Gönderiliyor? Haberi

NASA, Mars yüzeyinden yalnızca iniş görüntülerini değil, bir de Perseverance uzay aracının üstünden çekilen 360 derecelik bir fotoğrafı da paylaştı. Yukarıda gördüğümüz bu fotoğraf ( bu…

Kaynak: Webtekno

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler