Ana Sayfa Haber Dünya ‘Kimse sandığı kadar özgür değil’ Haberi

Instagram

‘Kimse sandığı kadar özgür değil’ Haberi

ZEYNEP DELAV | KARAR

Örnek bir akademisyen olma yolunda hızla ilerlerken ‘Bilim Ne Değildir’, ‘Darwin ve Osmanlılar’ kitaplarıyla alanında derinlikli çalışmalara imza atan Alper Bilgili, şimdi de okurlarının karşısına öykü kitabı ‘Karınca İncitmez Artur Balyan’ın Tuhaf İntikam Planı’ ile çıktı. Kendisiyle, KARAR okurları için öyküleri ve kurmacanın gücü üzerine söyleştik.

Daha çok akademisyen kimliğinizle biliniyorsunuz. Oysa bir roman bir de öykü kitabınız var. Kurmaca yazmaya ne zaman başladınız?

Ortaokula başladığım dönemden beri kurmaca kıvılcımları zihnimde belirir. Uzun süre üzerine gitmedim. Hatta beni esir almaması için bu dürtüyü bastırdım diyebilirim. Doktora döneminde hayatımda meydana gelen radikal değişiklikler beni arkadaşlarımdan ve alışkanlıklarımdan kopardı, böylece bana kurmaca ile ilgili fikirlerimi dinleme imkânı sundu. Romanım bu süreçte ortaya çıktı. Amsterdam’da yaşadığım dönemde, 2008-2009’da Sadık Yemni ile tanıştım. Beni öyküye o yönlendirdi. İlk öyküm ‘Amsterdam’da Bir Meczup’ o dönemin ürünü. Birkaç öykümü çeşitli internet sitelerinde paylaştım. Özellikle sürpriz sonlu olanlara ilgi var gibiydi. Sonra ‘Barış’ Hece Öykü’de yayımlandı. O günden beri 20’ye yakın öykü yazdım ama akademik çalışmalarımdaki yoğunluk nedeniyle yayımlatmak ancak 2020’de mümkün oldu.

Öykülerinizde modernizme, post -modern bir iğne batırış var. Gerçekte de bunu mu yapmaya çalıştınız?

Aslında çalışmadım. Ben tüm defolarına rağmen modernizmi, post-modernizme tercih ederim. Çünkü post-modernizmde ayağımızın altındaki zeminin kaydığını,…

Kaynak: Karar

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler