Ana Sayfa Haber Dünya Kahire, Filistin Otoritesi’ne destek için Gazze’deki ofisini kapattı

Instagram

Kahire, Filistin Otoritesi’ne destek için Gazze’deki ofisini kapattı

Kahire yönetimi birkaç gün önce, Gazze Şeridi’ndeki ofisini kalıcı olarak kapatma yönünde karar aldı. Mısırlı bir kaynak tarafından aktarılan bilgiye göre bu adım, Mısır’ın Hamas’a karşı Filistin Otoritesi’ne verdiği ‘siyasi desteğin’ ifadesi niteliğinde.

Mısır, Hamas’ın 2007 yazında Gazze Şeridi’nin kontrolünü zorla ele geçirmesinin ardından tüm Arap ve diğer yönetimler gibi bölgedeki temsilciliklerini kapatmıştı. Söz konusu temsilcilikler Filistin Otoritesi’nin bulunduğu Batı Şeria’daki Ramallah şehrine taşınmıştı. Mısırlı yetkililer, kapalı ofisin kirasını geçen haftaya kadar ödedi.

Ülkesinin Gazze’deki temsilcilikleri konusunda herhangi bir değişiklik olmadığını bildiren Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise geçen hafta bir heyetin genel merkezde kalan eşyaları incelemeye gittiğini, bunlardan bir kısmının da taşındığını söyledi. İsminin verilmesini istemeyen Mısırlı bir kaynak ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, meselenin bir yandan da Kahire’nin Filistin Otoritesi’ne verdiği ‘siyasi desteği’ ifade ettiğini aktardı. Ancak aynı zamanda, Mısır’ın İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapmaktan çekilmediğini vurgulayan kaynak, ülkesinin ateşkes sağlama, mahkum dosyası ve karşılıklı koordinasyon gerektiren diğer konular ile ilgilenmeyi sürdürdüğünü söyledi.

Mısır Parlamentosu üyesi ve Orta Doğu Stratejik Araştırmalar Forumu Başkanı Semir Gattas, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte kararın, ofisin boşaltılacağını değil tamamen açılacağını düşünen Hamas’a sürpriz olduğunu vurguladı. Aynı zamanda Kahire’nin Hamas hareketine ve İsrail ile uzlaşma ve ateşkes dosyalarında Katar ve Türkiye ile koordinasyon sağlama yönündeki son hamlelerine karşı olduğunu, zira bu konudaki anlaşmaların yıllardır Mısır tarafından sürdürüldüğünü kaydetti.

Ofisin kapatılma sebepleri arasında maddi nedenlerin bulunmadığını, zira Mısır gibi büyük bir ülkenin bir ofis kirasını dahi ödeyememesinin şaşırtıcı olacağını dile getiren kaynak, Kahire’nin Ramallah’taki meşru otorite dışında Gazze’de bağımsız bir yönetim kurma yönündeki projeye katılmaya karşı olduğunu ilan ederek aslında Hamas hareketine baskı kurmaya çalıştığını belirtti.

AFP’ye açıklamalarda bulunan bir diğer kaynak da Gazze’deki büyükelçilik binasının yalnızca maddi nedenler dolayısıyla sahibine teslim edildiğini söyledi. Hamas hareketinden kaynak, “Mısır hükümet heyetinden kardeşlerimiz, bize bu prosedürün idari nitelikte olduğunu, herhangi bir siyasi veya güvenlik niteliği taşımadığını söyledi” ifadelerini kullandı. İkili ilişkilerin derinliğine vurguda bulunan söz konusu kaynak, açıklamalarının devamında “İki halk arasındaki iyi ilişkilerin önemi nedeniyle Mısır’ın Gazze’de büyükelçilik açmaya karar vereceği umudu taşıyoruz. Bina 13 yıldır kapalı” dedi.

Hamas hareketiyle ilişkileri sabit olan Mısır, sınırın her iki tarafında da güvenlik açısından istikrarı sağlamak için Hamas ile İsrail arasındaki birçok uzlaşıya arabulucu oluyor. İki milyon nüfuslu Gazze’nin dış dünyaya açılan tek çıkış noktası olan Refah Sınır Kapısı’nı kapatan Mısırlı yetkililer, insani yardım söz konusu olduğunda ise bu kapıyı açıyor. Nitekim İsrail, Hamas tarafından kontrol edildiğinden bu yana Gazze Şeridi’ni kuşatma altına almış durumda.

Mısırlı yetkililer, barış sürecini ilerletme yönünde Ürdün ile koordinasyon içerisinde verdiği yoğun çabaları sürdürüyor. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bessam Radi, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Ürdün Kralı 2. Abdullah arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde başta Filistin meselesi olmak üzere bölgesel gelişmelerin gündeme geldiğini aktardı.

İki lider, söz konusu görüşmelerinde “Ortadoğu’daki barış sürecine ilişkin mevcut durumu çözmek için bölgesel ve uluslararası düzeyde çalışmaların yoğunlaştırılmasının önemi” üzerinde anlaşmaya vardı. Aynı zamanda “Filistin meselesinde Filistin halkının meşru haklarını garanti altına alan adil ve kapsamlı bir çözüme ulaşmak amacıyla müzakere sürecinin yeniden başlatılması yönündeki çabalarını” yinelediler.

Kaynak:aawsat.com

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler