Ana Sayfa Haber Dünya İsrail 100 bin Filistinli işçiyi aşılamayı kabul etti

Instagram

İsrail 100 bin Filistinli işçiyi aşılamayı kabul etti

Filistin yönetimi dün (Cuma), İsrail’in kendi topraklarında çalışan 100 bin Filistinli işçiyi aşılamayı kabul ettiğini duyurdu.

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Filistin ve İsrail sağlık bakanlıkları arasında Kovid-19’un yeni türlerinin yayılmasını sınırlandırmak için bir toplantı yapıldığı ve toplantıda İsrail’de çalışan 100 bin Filistinli işçiyi aşılama konusunda anlaşıldığı” belirtildi. 

Fransız haber ajansının (AFP) haberine göre Bakanlık yaptığı açıklamada, iki tarafın da  Kovid-19’un yeni türlerinin yayılmasını önlemek için teknik iş birliği yapma konusunda anlaşma sağladığını bildirdi.

Bakanlık, söz konusu aşılamaların başlama tarihi ve işçilerin hangi kriterlere göre seçileceği hakkında bilgi vermedi. 

İsrail Sağlık Bakanlığı ve Filistinlilerle sivil işleri koordine eden askeri birim AFP’ye bu anlaşmanın gerçekleştiğini henüz doğrulamadı.

Ancak İsrail Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 virüsünün yayılması konusunu ele almak üzere işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli yetkililerle bir toplantı yapıldığını belirten bir açıklama yaptı. 

Açıklamaya göre toplantı, “İsrail ve Filistinlilerin aynı bölgede yaşadığı anlayışı çerçevesinde” geldi. Ayrıca açıklamada, aşılama anlaşmasından bahsedilmeden, Kovid-19’un Filistin topraklarında yayılmasının İsraillileri etkileyebileceğine vurgu yapıldı.

Koronavirüse karşı kitlesel aşılama kampanyasında dünya çapında en hızlı ülke olarak değerlendiren İsrail, Aralık ayından bu yana 4,25 milyon kişiye Pfizer/BioNTech aşı dozları sağladı. Bu da 9 milyonluk nüfusunun yüzde 47’sinin aşıladığı anlamına geliyor.

Kaynak:aawsat.com

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler