Ana Sayfa Haber Dünya GKRY, Türkiye'yi adanın kuzey kesiminden yeni göç akınıne neden olmakla suçluyor

Instagram

GKRY, Türkiye’yi adanın kuzey kesiminden yeni göç akınıne neden olmakla suçluyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) son aylarda artan sığınmacılar nedeniyle Türkiye’yi suçladı. Cuma günü yapılan açıklamada, nüfus açısından değerlendirildiğinde Avrupa Birliği’nde en yüksek kayıtlı sığınmacı oranına sahip ülke olan Güney Kıbrıs’a yeni bir göç rotası oluşturmak suretiyle orantısız bir şekilde sığınmacı sayısının arttığı ve bundan Ankara’nın sorumlu olduğu belirtildi.

AFP’nin bildirdiğine göre, 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde son aylarda sığınmacı sayısında artış yaşanıyor.

Sığınmacıların çoğu, GKRY ile Ankara’nın tanıdığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında ikiye bölen ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kontrol edilen tampon bölgeyi yasadışı yollarla geçerek adaya giriyor.

GKRY yetkilileri, Avrupa Birliği’nin (AB) geri kalanındaki yaklaşık yüzde 1’lik orana kıyasla, nüfusunun yüzde 4’ü oranındaki sığınmacı sayısı ile son dört yılda AB’de en yüksek sığınma başvurusu yüzdesinin adada kaydedildiğini ifade etti.

GKRY Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yaptıkları ortak açıklamada göç akınlarının ezici çoğunluğunun göçle ilgili anlaşmaları uygulamayan Türkiye’den geldiğini beyan ettiler. Açıklamada, “Nitekim, Türkiye’nin tutumu, Doğu Akdeniz’de yeni bir göç yolunun açılmasını önlemekten ziyade Kıbrıs’ta orantısız bir şekilde göç yükü getirmeye ve ülkenin göç sisteminde muazzam bir yük oluşturulmasına neden oldu”  ifadeleri kullanıldı.

GKRY hükümeti, Avrupa Birliği dışişleri ve içişleri bakanlarının 15 Mart’taki telekonferans yöntemiyle gerçekleştireceği toplantıda önceliği bu konuya ve AB düzeyinde Türkiye ile yaklaşan tartışmalara vermek istiyor.   

Açıklamaya göre GKRY, bu krizin etkili bir şekilde çözümü için gerekli yardımın alınmasını sağlamak amacıyla,  karşı karşıya kalınan göç krizi sorununu Brüksel’de gündeme taşıyacak.

Eurostat istatistik dairesine göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde Güney Kıbrıs’ta bin 640 yeni sığınma başvurusu kaydedildi.

GKRY İçişleri Bakanı Nicos Nouris Aralık ayında yaptığı açıklamada, 2019’da Kıbrıs’ın 17 bin sığınma başvurusu aldığını ve bunun 2015’e göre yüzde 500’ün üzerinde bir artışla gerçekleştiğini söyledi.

Kaynak:aawsat.com

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler