Ana Sayfa Haber Gara’daki 13'üncü şehidin Iraklı olduğu belirlendi

Instagram

Gara’daki 13’üncü şehidin Iraklı olduğu belirlendi

Şehit olan Iraklının naaşı ülkesine gönderildi

Gara’da şehit edilen 13 vatandaştan kimliği tespit edilemeyen kişinin Irak vatandaşı Jotyar Muhsın Husseın olduğu tespit edildi.

Malatya Valiliği tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, “10 Şubat 2021 tarihinde Kuzey Irak’ın Gara Bölgesinde PKK terör örgütü tarafından şehit edilen ve otopsi işlemleri Malatya Adli Tıp Kurumu’nda yapılarak kimliği belirlenen 12 vatandaşımızın kimlik bilgileri daha önce kamuoyuna açıklanmıştı. Malatya Adli Tıp Kurumu’nda devam eden teşhis ve tespit çalışmaları neticesinde, daha önce kimliği belirlenememiş olan 13’üncü şehidin Irak Vatandaşı Jotyar Muhsın Husseın olduğu tespit edilmiş olup, naaşı Irak’tan gelen ailesi nezaretinde defnedileceği ülkesine nakledilmiştir” denildi.

Baba Muhsin Siyare, Rûdaw’a yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz gece Malatya’ya vardık ve cesetleri inceledik, çünkü bizim oğlumuz olduğundan şüphe ediyorduk. Bir kurşunla öldürülmüş. Daha önce de DNA testi yaptırmıştık şimdi yüzde yüz bizim oğlan olduğundan eminiz” diye konuştu.

“Çok büyük bir zulme uğradık”

Hâlihazırda resmi işlemleri gerçekleştirdiklerini ve işlemler bitirdikten sonra naaşı Duhok’a getirip toprağa vereceklerini belirten Siyare, “Oğlum çok gençti, Allah onun hakkını alır, çünkü çok büyük bir zulme uğradık” diye konuştu.

PKK’dan yapılan açıklamada Muhsin’in Türkiye istihbaratına “ajanlık” ve PKK’lıların bulunduğu noktaların koordinatlarını vererek savaş uçaklarının bu bölgeleri bombalaması” suçlarından tutuklandığı ileri sürülmüştü.

Kimliği belirlenememişti

PKK’nın üs bölgesi Gara’ya 10 Şubat’ta başlatılan harekat sonucunda 13 kişi şehit olmuştu. Şehitlerden 12’sinin PKK tarafından alıkonulan asker ve polis olduğu ortaya çıkmış, 13’üncü şehidin ise kimliği belirlenememişti.

 

 

İHA, Independent Türkçe, Rudaw

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler