Ana Sayfa Haber Dünya Filistin hükümeti, İsrail'in yaptırım tehdidine rağmen esir maaşlarını ödedi

Instagram

Filistin hükümeti, İsrail’in yaptırım tehdidine rağmen esir maaşlarını ödedi

Filistin hükümeti, İsrail’in bankalara ağır yaptırımlar uygulama tehdidini gerçekleştirmeye başlamadan önce hızlı davranarak İsrail hapishanelerindeki Filistinli esir ve şehit ailelerine ödenen maaşların aktarımını gerçekleştirdi.

Esir haklarını savunan örgütlere göre Filistin hükümeti aylık maaşları esir ve şehit ailelerine 13 banka üzerinden aktardı. Bu ödemeler, cari ayın maaşlarını, mali krizin neden olduğu ödemedeki gecikme nedeniyle geriye dönük olarak geçmiş 5 ayı ve Ocak ve Şubat 2021 olmak üzere gelecek iki aylık ön ödemeleri içeriyor.

İsrail, Filistin bankalarını, esir ve şehit aileleri için maaşlarını ödemek üzere banka hesabı açmaya devam ederlerse kendilerini ve işlemlerini etkileyecek yaptırımlarla tehdit etmişti. İsrail tarafından yıl sonuna kadar (bugün) süre tanınan bu bankalara tutuklu ve şehit işlemleriyle ilgilenmeye devam ederlerse doğrudan ağır cezalar verilecek ve uluslararası bankalardan başka cezalara da tabi tutulacaklar. Filistin pazarında faaliyet gösteren bankalar (13 banka) tehditlere boyun eğerek bankacılık işlemlerini dondurmak üzere kademeli bir sürece girdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) sözcüsü, İsrail tehditlerinin ciddi olduğunu ancak esirlerin ve ailelerinin hak ettiği paranın ödenmesini engellemeyeceklerini belirtti. Bu ailelere para transferini sağlamak için düzenlemeler yapılmasına yönelik çabaların olduğunu vurgulayan sözcü, bu amaçla resmi olmayan bir banka kurulmasının hedeflendiğini kaydetti. Ancak İsrail istihbarat kaynakları, bu konuda manipülasyona izin vermeyeceklerini ve herhangi bir para transferi girişimini iptal edeceklerini bir kez daha yineleyerek karşılık verdi. Ayrıca kaynaklar, neler olup bittiğinin çok iyi farkında olduklarını ve Filistinlilerin hangi mekanizmaları izlemeyi düşündüklerini bildiklerini gösteren raporlar yayınladı.

Öte yandan, özgür bırakılan esirlerin banka hesaplarının 7 bin 500 olduğu, cezaevlerindeki esirlerin hesap sayısının yaklaşık 4 binken, şehit aileleri için ise 8 bin hesap olduğu kaydedildi. Tüm bu hesaplar için aylık ödeme 50 milyon İsrail şekeli (16 milyon dolar) olarak biliniyor. İsrail, sahip olduğu Filistin hükümetinin aidatlarından aylık olarak bu meblağı keserek, ellerinde esir hesabı bulunan bankaların çalışanlarını ve yöneticilerini tehdit etmeye devam etti. Ayrıca, hepsinin terör destekçileri listelerine alınacağını ve ağır para cezası ve terörü finanse etmek suçlamalarıyla yargılanacağını kaydetti.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Amir Ohana, “Filistin yönetiminin İsrail’de hapsedilen teröristlere ödediği aylık maaşların yasak bir eylem ve terörist fonlar oluşturduğunu” iddia etti.

Filistin hükümeti, görevlerinden biri esir ve şehit ailelerinin ödemelerini bankalardan uzak bir şekilde ödemek olan bir devlet bankası kurarak karşılık verdi. Ancak henüz kurulma aşamasında olan banka şu anda “İstiklal Kalkınma ve Yatırım Bankası” adı altında yerel pazarda faaliyetlerine başlamadan önce teknik ve yasal prosedürlerini sürdürüyor.

Kaynak:aawsat.com

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler