Ana Sayfa Haber Dünya CENTCOM Komutanı, İran’ı herhangi bir provokasyondan kaçınmaya çağırdı

Instagram

CENTCOM Komutanı, İran’ı herhangi bir provokasyondan kaçınmaya çağırdı

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Tahran’ı, Washington’un nükleer anlaşmayı kurtarma çabalarını yoğunlaştırdığı bir zamanda herhangi bir provokasyonda bulunmaktan kaçınmaya çağırdı.

CENTCOM Komutanı, Umman Sultanlığı’na gerçekleştirdiği ziyaret sırasında AFP’ye verdiği demeçte, “Sanıyorum ki bu herkesin dikkatli ve tedbirli olup ne olacağını gözlemesi gereken bir zaman. Ancak buna rağmen her türlü olasılığa hazırlıklı olacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Joe Biden, Avrupalı ​​güçler ve İran yönetimi ile 2015’te imzalanan ve Donald Trump’ın çekilmesinden sonra çöküşün eşiğine gelen İran nükleer programı konusundaki anlaşmayı yeniden canlandırma girişimlerini artırdı.

Dün Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Rafael Grossi, İran’a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, İran ile yapılan görüşmelerde geçici bir çözüm üzerinde uzlaşıldığını ve nükleer tesislerde sınırlı olarak denetimlere üç ay daha devam edilebileceğini söyledi. Grossi, İran’ın 23 Şubat’tan sonra Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ek protokollerini uygulamayı sonlandıracağını hatırlattı.

ABD’li general, güveni yeniden inşa etmek amacıyla İran’ı ‘kusurlu faaliyetler’ gerçekleştirmemeye çağırdı. McKenzie, “Sorumlu bir üye ve bölgede istikrar sağlayıcı bir faktör olarak tanınmak istediklerini düşünüyorum” dedi.

ABD, İran’ı, özellikle Irak, Lübnan ve Yemen’de kendisine sadık gruplara mali ve askeri destek yoluyla bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçluyor.

Washington ayrıca İran Devrim Muhafızlarını, 2019 yılında Körfez’deki stratejik Hürmüz Boğazı’ndaki deniz trafiğini aksatmaktan sorumlu tutmuştu. Hürmüz Boğazı, her gün küresel petrol üretiminin beşte birinin geçtiği bir koridoru oluşturuyor.

Hürmüz Boğazı, ABD’li generalin Umman Kuvvetleri’nin yeni Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Abdullah bin Hamis er-Reisi ile resmi olarak temas kurmayı amaçlayan Amman ziyaretinin ana odak noktası oldu.

ABD’li yetkili, İran’ın geçtiğimiz yılın Ocak ayında Bağdat’ta gerçekleştirilen bir hava saldırısı sonucunda öldürülen General Kasım Süleymani’nin intikamını almaya çalışmasının uzak bir ihtimal olmadığını söyledi. McKenzie, “Bunun hala planlanan bir iş olma riski olduğunu düşünüyorum. Bölgedeki güçlerimizi koruma konusunu sürekli değerlendiriyoruz. Bunu çok ciddiye alıyoruz, bu yüzden her şeye hazır olduğumuzdan eminim” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yılın Şubat ayında İran Dini Lideri Ali Hamaney ile bağlantılı bir hesap, Twitter’da Süleymani’nin intikamını almak için eski ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef alan bir çağrıda bulunmuştu.

Geçtiğimiz aylarda Irak’ta, birkaç füze saldırısı ile ABD ordusu tarafından kullanılan askeri üsler hedef alındı. Washington, bunların arkasında İran yanlısı grupların olduğunu iddia etti.

Kaynak:aawsat.com

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler