Ana Sayfa Diğer Yaşamdan Brezilya’daki 33 metrelik vajina heykeli aşırı sağın tepkisini çekiyor Haberi

Instagram

Brezilya’daki 33 metrelik vajina heykeli aşırı sağın tepkisini çekiyor Haberi

Brezilya'daki 33 metrelik vajina heykeli aşırı sağın tepkisini çekiyor Haberi

Fotoğraf: Juliana Notari

Brezilya’da 33 metrelik betonarme bir vajina, ülkenin aşırı sağcı başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçilerinin toplumun sol kesiminden sanat savunucularıyla çatışmasına yol açtı.

Diva adlı el yapımı heykelin açılışı cumartesi günü, Brezilya’nın kültürel açıdan en canlı eyaletlerinden biri olan Pernambuco’daki eski bir şeker fabrikasının arazisindeki kırsal bir sanat parkında sanatçı Juliana Notari tarafından açıldı.

Bir Facebook gönderisinde Notari, bir yamaca yerleştirilen kırmızı renkli vulva (kadın dış cinsel organı) ile ‘fallosantrik ve insan merkezli Batı toplumumuzdaki doğa ve kültür arasındaki ilişkiyi sorgulamayı’ ve ‘cinsiyetin sorunsallaştırılması’ tartışmasını kışkırtmayı amaçladığını söyledi.

Sanatçı, kısmen Bolsonaro’nun Brezilya’sında hakim hale gelen hoşgörüsüzlük iklimine bir gönderme gibi görünen eser için “Günümüzde bu sorunlar giderek daha can yakıcı hale geldi” yorumunu yaptı.

Sputnik’in aktardığına göre, bu yorum, Notari’nin sanatına yönelik öfkeli ve çoğu zaman müstehcen tepkilerle hemen doğrulandı. Bolsonaro destekçisi eleştirmenler sanatçının Facebook sayfasını öfkeyle doldurdu. Sayfaya “Soldaki yararlı aptallardan başka kimi kandırdığınızı sanıyorsunuz?” diye yazıldı. Bolsonaro gibi ABD yanlısı politik yorumcu ve astrolog Olavo de Carvalho, geleneksel olarak küfürlü bir tweet ile konuyu tartıştı.

Toplumun Bolsonaro destekçisi olmayan diğer kesimleri ise Notari’nin yapımı 11 ay süren reçine kaplı heykeline olumlu yaklaşımlar üretti. Ünlü trans karikatürist Laerte Coutinho, “Bu çalışmada üzerinde düşünülmesi gereken çok şey var” diye…

Kaynak: Cumhuriyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler