Ana Sayfa Haber Başsavcılık: Dilek Hatipoğlu’yla ilgili çıplak arama ve darp iddiası gerçeği yansıtmıyor Haberi

Instagram

Başsavcılık: Dilek Hatipoğlu’yla ilgili çıplak arama ve darp iddiası gerçeği yansıtmıyor Haberi

VAN – Van Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Hakkari Belediye Eşbaşkanı Dilek Hatipoğlu’na çıplak arama yapıldığı ve darp edildiği açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı savundu.

HATİPOĞLU: DARP EDİLDİM SAĞLIK DURUMUM İYİ DEĞİL

Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen eski Hakkari Belediye Eşbaşkanı Dilek Hatipoğlu’nun, cezaevine girişinde çıplak aramaya maruz kaldığı ve darp edildiği belirtilmişti.

Dün görülen duruşmada gözünde morluk olan Dilek Hatipoğlu, darp edilmesi nedeniyle sağlık durumunun iyi olmadığını söylemiş ve savunma için süre talep etmişti.

‘BİR HAFTA GEÇMESİNE RAĞMEN DARP VE İŞKENCE İZLERİ GÖRÜLÜYOR’

Van Barosu, ÖHD, İHD, TTB ve TİHV tarafından oluşturulan heyet de Hatipoğlu ile görüşerek hazırladığı raporu dün açıklamıştı.

Raporda Hatipoğlu’nun cezaevi girişinde çıplak aramayı kabul etmediği için infaz koruma memurları tarafından darp edildiğini ve çıplak aramaya maruz kaldığını söylediği aktarılmıştı.

Dilek Hatipoğlu’nun kıyafetlerinin zorla çıkarılmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa’ya aykırı olduğu belirtilen raporda, “Van T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na getirilişinin üzerinden yaklaşık bir haftalık bir süre geçmiş olmasına rağmen vücuttaki darp ve işkence izleri halen belirgin bir şekilde görülebilmektedir” denilmişti.

BAŞSAVCILIK: PERSONELE SALDIRDI

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Hatipoğlu’nun mahkemedeki beyanı ve rapora yanıt verildi.

Açıklamada, “Dilek Hatipoğlu 12 Şubat’ta Van T Tipi Ceza İnfaz Kurumuna kabul işlemleri yapılırken üst…

Kaynak: Gazete Duvar

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler