Ana Sayfa Haber Asistan hekimler: Bütün hekimler insani çalışma şartlarına sahip olsun; sağlıkta mobbing son...

Instagram

Asistan hekimler: Bütün hekimler insani çalışma şartlarına sahip olsun; sağlıkta mobbing son bulsun Haberi

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu ve İstanbul Tabip Odası Asistan ve Genç Uzman Hekim Komisyonu, asistan hekimlerin çalışma ve eğitim koşullarının iyileştirilmesi talebiyle bir açıklama yaptı. Hekimler, “Sağlıkta mobbingin son bulmasını, bu konuda bütün meslektaşlarımızın üzerine düşen görevi yerine getirmesini; bütün hekimlerin insani çalışma şartlarına sahip olmasını istiyoruz” dedi. 

Açıklamada, “Asistan emeğinin sömürüsünün en çarpıcı hali nöbetlerdir. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği ‘uzmanlık öğrencileri 3 günde birden daha sık olmayacak şekilde nöbet tutmalıdır’ demesine rağmen resmiyete yansımasa da kimi kliniklerde nöbet sayısı ayda 14-15’i bulabiliyor” denildi.

‘Nöbet tuttuktan sonra ertesi gün 36 saat süreyle çalışmaya zorlanıyoruz’

Tabip Odası’nın açıklaması şöyle:

“Günlük 8 saatlik mesainin ardından 16 saat nöbet tuttuktan sonra ertesi gün çalışmaya yani 36 saat süreyle çalışmaya zorlanıyoruz. Mevzuatta ‘gece nöbeti tutanlara ertesi günü görev verilmez’ ifadesi yer almasına rağmen başhekimlere kurumda hizmetin aksamaması gerekçeleriyle nöbet ertesi dinlenmesi gereken hekimi mesaiye devam ettirme yetkisi verilmiştir. Asistan hekimlerin çoğunun aylık nöbet süresi 130 saati aşmasına rağmen 130 saati aşan nöbet ücretleri yine mevzuata göre ödenememektedir. Nöbet sonrası izin kullanabilenlere ise nöbet ücreti ödenmemektedir. Nöbet sonrası izin kullanabilenlere ise nöbet ücreti ödenmemektedir. “Nöbet ücreti” ile “nöbet ertesi izin” taleplerinin de karşıt talepler olarak düzenlendiği mevcut sistemde hekimin ya dinlenme hakkından ya da…

Kaynak: T24

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler