Ana Sayfa Haber Dünya Abdulmelik el-Husi, ABD ve İsrail ile Marib’te savaş yürüttüğünü iddia etti

Instagram

Abdulmelik el-Husi, ABD ve İsrail ile Marib’te savaş yürüttüğünü iddia etti

Husi liderlerinden Abdulmelik el-Husi, Marib’i ele geçirmek için daha fazla savaşçı toplamak ve aşiret liderlerini gruba katmak için çalışmalarını sürdürüyor. Grup lideri dün bu kapsamda yaptığı açıklamada milislerin Marib’te ABD ve aşırılık yanlısı gruplarla  savaştığını iddia etti.

İran destekli Husi lideri, yapılan görüşmelerde Marib sakinlerinden çoğunun kendilerini memnuniyetle karşıladığını öne sürdü. Aşiret liderlerinden, Marib’e yönelik saldırının durdurulması yönünde BM’den ve uluslararası toplumdan yapılan çağrıları dikkate almamalarını talep eden El-Husi Yemen’de meşru hükümetin BM Özel Temsilci Martin Griffiths’in üçlü merci uyarınca yürüttüğü barış çabalarına bağlı olduğunu söyledi.

Husi grup liderinin açıklamaları el-Mesire televizyon kanalından aktarıldı. El-Husi’nin açıklamalarında, Griffiths’in, Marib’e yönelik saldırıları durdurma çağrılarını kınayan bir bildiri de yer aldı. Yapılan açıklamada, Marib’teki gelişmelere ilişkin uluslararası görüşleri, Husilerin “tekfiri gruplar” olarak nitelendirdiği kimseleri destekleyen uluslararası bir kılıftan başka bir şey olmadığı iddia edildi.

Griffiths perşembe günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) Yemen’deki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Ayrıca Husileri de sivilleri ve mülteci kamplarını hedef alan Marib’teki saldırıları sürdürdükleri için kınadı.

Husi grup lideri milislere Marib, el-Cevf, Yemen’in batı kıyısı ve diğer bölgelerde savaşmaya devam etmelerini söylerken kontrolleri altındaki bölgeleri “Batı kültür istilasına karşı savaş” sloganıyla hedef almaya çağırdı.

Husiler geçtiğimiz günlerde Sana, Amran ve diğer aşiret liderleriyle yoğun görüşmeler gerçekleştirdi. Söz konusu görüşmelerde aşiret liderleri ordu ve meşru hükümete olan desteklerini kesmeleri için ikna edilmeye çalışıldı.

Husi grubu ve liderleri, saldırıları durdurma noktasında herhangi bir olumlu adım atmadı. Yemen hükümeti, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile mutabık kalınan siyasi çözüm şartlarına dayalı kapsamlı ve sürdürülebilir bir barışa ulaşma noktasında BM’nin çabalarına devam ettiğini kaydetti.

Siyasi çözüm şartları, Konsey’in anayasal meşruiyet ve Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı’nda alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararı kapsamında alındı.

BM Yemen Temsilcisi Büyükelçi Abdullah es-Sadi Perşembe günü Güvenlik Konseyi’nin açık oturumunda açıklamalarda bulundu. Es-Sadi açıklamasında şunları syledi:

“Hükümet, Yemen halkına karşı olan sorumluluklarını yerine getirmek için çabalıyor. Sadece İran destekli Husi milisler tarafından başlatılan savaşı durdurmaya çalışmıyor, savaşı kökten sonlandırmak da istiyor. Husi milisleri, ABD yönetiminin grubu terörist olarak ilan etme planını iptal etme kararına rağmen yoğun nüfusa sahip, mültecilerin bulunduğu Marib kentine saldırılarına hız verdi. Saldırıların on birinci gününe girerken örgüt, Abha Havalimanı saldırısı da dahil olmak üzere İHA’larla sivillere yönelik saldırılarına devam ediyor.

Es-Sadi, barışı tesis etme ve savaşı sona erdirme noktasında uluslararası adımların birlik içinde atıldığına dikkat çekti. Ayrıca tüm saldırıların örgütün barış sürecindeki gerçek konumunu ortaya koyduğunu vurguladı. “Açıkça görülüyor ki milisler İran gündemini uygulayarak kardeşlerin, arkadaşların ve uluslararası toplumun çatışmayı sona erdirme noktasında gösterdiği çabaları engellemek istiyor” ifadesini kullandı.

Es-Sadi, BMGK’ya Marib kentinde devam eden çatışmaları durdurma sorumluluğunu üstlenme ve bu konuda kararlı bir duruş sergileme çağrısında da bulundu.

Hükümetin uluslararası toplum aracılığıyla yanlış mesajlar gönderdiği yönündeki uyarıların, Husiler üzerindeki baskıyı azaltarak kendi deyimleriyle “orduyu teşvik edeceğini” kaydetti.

Husi saldırıları Marib’te, özellikle d el-Beyda şehrinin batısı, kuzeybatısı ve güneyine yakın birçok bölgede üç haftadır devam ediyor.

Resmi kaynaklar ed-Dali şehrindeki hükümet güçlerinin cuma günü Huilerin bulunduğu Yemen’in kuzeyindeki Meris ve Bab Galag bölgelerine iki ayrı operasyon düzenlediğini aktardı.

Açıklamada ayrıca düzenlenen diğer bir operasyonda da Katabe ilçesinin batısındaki Bab Galaq bölgesinin hedef alındığı ve 6 milis üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

Yemen ordusu resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ordu güçlerinin başlattığı operasyonda Meris bölgesinin kuzeyindeki el-Kahra’ya odaklanıldı. Söz konusu saldırıda örgütün 12 üyesi etkisiz hale getirildi.”

Kaynak:aawsat.com

ReisHe.com | Deneyimlendirip Keyif Al

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler