Ana Sayfa Haber Dünya Abbas, Heniyye’nin uzlaşma mesajı için teşekkür etti

Instagram

Abbas, Heniyye’nin uzlaşma mesajı için teşekkür etti

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin gönderdiği “Hamas’ın Filistin’deki bölünmüşlüğü sona erdirme ve uzlaşıyı sağlama yönündeki olumlu yaklaşımına” ilişkin yazılı mesajı sebebiyle Heniyye’ye teşekkür etti. 

Ramallah’taki Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi’nden yapılan açıklamada, Heniyye’nin mesajının El Fetih Merkez Komitesi sekreteri Cibril Recub aracılığıyla Abbas’a ulaştığı belirtildi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, mesajdan memnun olduğunu belirtti. Abbas, cevaben yayınladığı açıklamada her iki tarafın da şu hususlarda işbirliği yapmanın önemine vurgu yaptı:

Abbas bu 4 hedef doğrultusunda El Fetih’in harekete geçmesi için Recub’a talimat verdi.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi açıklamasında, Abbas’ın, seçim kararnamelerini çıkarmak için izlenmesi gereken prosedürleri görüşmek üzere Filistin Merkez Seçim Komitesi Başkanı Dr. Hena Nasır ile bir araya geleceğini bildirdi. 

Abbas ayrıca uzlaşma sürecini gözlemci olarak takip eden Mısır’a ve uzlaşıya diplomatik katkı sağlayan kardeş ve dost ülkeler Katar, Türkiye, Rusya ve Ürdün’e teşekkür etti.

Hamas, “Filistin uzlaşmasını sağlamak için ulusal diyaloğu yeniden başlatmaya yönelik yeni çabalardan” söz etmişti.

İsmail Heniyye geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, “Ortak talepler için ortaya konan çabaları tamamlamak için Fetih hareketindeki kardeşlerle, ulusal ve İslami gruplarla iç ve dış görüşmeler var” dedi. 

Heniyye, ulusal birliği inşasının halkın iradesiyle mümküm olduğunu belirtmişti. Hamas lideri açıklamasında Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve  Filistin Yönetimi’nin yurtiçi ve yurtdışındaki Filistinlilerin özgür ve adil seçimlerle yeniden yapılandırılması gerektiğine dikkati çekmiş, Filistin kurumlarının ortak ve ulusal mutabakat temeli üzerine yeniden inşa edilmesiyle sağlanacağını vurgulamıştı.

“Ulusal birlik, siyonist işgal planlarına karşı topraklarımızdaki haklarımızı ve değerlerimizi elimizden almasına karşı mihenk taşı ve temel unsurudur” ifadelerini kullandı. Açıklamada Filistinlilerin konumunu güçlendirmek için birliğin hayati bir gereklilik olduğunu vurgulandı. 

Geçtiğimiz Eylül ayında El Fetih ve Hamas’tan iki heyetin İstanbul’da bir araya gelerek birlik çabaları güç kazandığı kaydedildi. 

Filistin güçlerinin ve gruplarının katılımıyla kapsamlı bir ulusal diyalog için sunulacak “Vizyon” üzerinde çalışma yapılmıştı. Ayrıca Filistin ve Lübnan’da bulunan Filistinli grupların Genel Sekreterleri, genel seçimler için anlaşmaya vardı. 17 Ekim’de Filistin Yönetimi, İsrail yetkilileriyle güvenlik ve sivil koordinasyonun yeniden başladığını duyurmuştu.

Hamas Ramallah’ın bu açıklamasını eleştirmiş, Filistin Yönetimi ise Hamas’ın eleştirisine karşı Hamas’ın da İsrail ile görüştüğünü belirtmişti. 

Kaynak:aawsat.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Gönderiler